Klājam uz stikla
Stikls ir tā vieta, kur tiešām var ieraudzīt nanoslāņa priekšrocības. Īpaši aktuāli tas būs modernajām privātmājām ar lieliem vitrīnu-tipa logiem, grūti pieejamiem jumta logiem. Ja mājas iekšienē ir daudz stikla konstrukciju, tad tā ir īstā vieta kur izmantot nano-tehnoloģijas. Kāpēc to darīt? Tas ievērojami atviegloja manu dzīvi. Man mājās ir lieli logi un to nomazgāšana aizņem krietnu laiku. Lai nomazgātu visus āra logus, man vajadzētu dienu. Iekšlogus un stikla konstrukcijas- vēl pāris stundas. Un tas viss ir jāatkārto divas reizes gadā, lai sieva būtu apmierināta ar dzīvi un redzētu cauri logiem puķes dārzā :)
Mana lielā piesārņojuma problēma ar logiem ir maijā, kad aktīvi zied priedes. Tad visi logi ir noklāti ar dzelteniem putekļiem. Āra logus es biju noklājis ar gudru ziņu jau aprīlī un, salīdzinot iegūtais rezultāts mani iepriecināja. Uz pārklātajiem logiem putekļu bija ievērojami mazāk un tos viegli varēja ar sausu lupatu notīrīt. Panākumu iedvesmots, noklāju arī iekštelpu stikla konstrukcijas, kas manā mājā ir papilnam. Sievai nu ļoti nepatīk, ka stikli noklāti ar bērnu pirkstiņu nospiedumiem. Redzēsim, kas būs. Pāris vārdu par procedūru gan būtu jāpastāsta.
Nano-pārklājums ir kaut kas, kas tiek uzklāts uz virsmas. Līdzīgi kā krāso virsmu, krāsojamai virsmai ir jābūt tīrai. Arī klājot nanoslāni, ņemot vērā, ka tas ir tikai 100 nm plāns, virsma ir kārtīgi jāattīra. Ja tas ir stikls, tad stikls ir jāmazgā. Es mazgāju ar CCM līdzekli Biosativa bio tīrīšanas līdzekli. Ar ko tieši Biosativa ir labāka par citiem mazgāšanas līdzekļiem? Teiksim tā, ražotājs ir izveidojis īpašu formulu, kas nekavē pārklāšanu. Ja izvēlas citu tīrīšanas līdzekli, jāpārliecinās, ka uz virsmas nepaliek līdzekļa atliekas, citādi pārklājums neturēsies. Stiklu es rūpīgi nomazgāju ar piemērotu mikrošķiedras drēbi, noskaloju ar tīru ūdeni un ļāvu tam nožūt. Svarīgi ir izmantot mikrošķiedras drēbi, jo tā neatstāj šķiedras uz virsmas. Es pievērsu vairāk uzmanības stikla perimetram jeb malām, jo tieši tur sakrājas vairāk netīrumu.
Tikai tad es varēju pievērsties nākamajam solim- attaukošanai. Izklausās briesmīgi? Šim procesam es izmantoju 99% izopropilspirtu no CCM. Ja izmanto cita ražotāja spirtu, tad jāpārliecinās, ka tā sastāvā nav silikons, jo tas, savukārt, kavēs pašu galveno- pārklāšanu. Es rūpīgi notīrīju visu virsmu, īpaši pa perimetru. Tad ļāvu visam minūti nožūt un nopulēju ar sausu mikrošķiedras lupatu.
Beidzot nokļūstam pie galvenās daļas- slāņa uzklāšanas. Šim nolūkam es izmantoju mazu mikrošķiedras drānu kuru samitrināju ar CCM produktu “šķidro stiklu” Nr. 7601. Ar 6 ml šķidruma pietiek 1.5 m2 apstrādei. Tagad bija jādarbojas ātri, lai “šķidrais stikls” neizžūst. Ar lupatiņu klāju vertikāli un horizontāli, lai visa virsma būtu noklāta. Darbu labāk veikt cimdos, atkārtoti nesataukotu virsmu. Kad visa virsma bija apstrādāta, ļāvu tai nožūt līdz 30 min. Žūšanas laiks ir atkarīgs no vides temperatūras. Pie 25° C žūšanas laiks būs 5-10 min, pie 5-10°C 30 minūtes. Ražotājs neiesaka klāt karstā laikā, tiešos saules staros. Tas vienkārši būs neiespējami, jo notiks ļoti ātrs žūšanas process. Jāņem vērā, ka pēc uzklāšanas, virsmas izskatās nedaudz tāda kā mākoņaina, sasmērēta. Tas ir normāli. Es ņēmu atkal mikrošķiedras lupatu un iepulēju visu stiklu līdz tas izskatījās pilnīgi tīrs. Virsmai jāļauj nožūt 24 h līdz pārklājums ir pilnībā izveidojies.